Duygularımı kontrol etmekte zorlanıyorum.

12.02.2020 19:39:30

Duygularımı kontrol etmekte çok zorlanıyorum. Belki bu içinizden bazılarına oluyordur ama şöyle düşünün, bir olayda çok gülüyorsunuz her şey yolunda sonra bir anda ne olduğunu bilmeden modunuz düşüyor. Bunlar az duygular değil çok baskın ve derinden hissediliyor. Bir anda intihar düşüncesine kadar ilerleyebiliyor. Aynı şekilde çok üzgünken bir anda kahkaha atarak gülmeye başlıyorum. Hayatımı çok zorlaştırıyor. Bir süre önce gerçekten sevdiğim sevgilimden ayrıldım. Aklıma o geldiğinde depresifleşiyorum. Arkadaşlarımla kavga ediyorum. Ailemle kavga ediyorum. Bazen kendimle bile kavga ediyorum. Duygularım çok ağır ve ben üstesinden gelmekte zorlanıyorum. Ne yapmalıyım?

Anonim
Bu Soruna Üretilen Çözümler

Bir şeylerle meşgul olmanı öneririm. Çünkü seni mutlu edebilecek işlerle uğraşırsan aklına takılan şeyleri düşünmüyorsun. Ben de sevgilimden ayrıldım ve ders çalışırken sürekli aklıma gelmesine rağmen bir yerden sonra artık kaptırıyorum kendimi. Unutamıyorum daha çok yeni çünkü 1,5 ay oldu. Başta yok abi unutamıyorum diyeceksin çünkü adaptasyon süreci olacak. 1 2 derken alışırsın. Yalnız kalma. Dışarı çık insanlarla konuş. Sosyalsen durum daha kolay geçer merak etme.

Anonim

ben de senin gibiyim ve gerçekten yaşantımı zorlaştıran bir durum, ben böyle zamanlarda odama geçiyorum klasik müzik dinliyorum, resim çiziyorum falan gerçekten sakinleştiriyor ve bence tıbbi olarak da yardım almak önemli bu durumda umarım atlatırsın

Anonim

yanlış bilgilendirmek istemem tabii ki ama bu bipolar tanısına çok benziyor. bana kalırsa en yakın zamanda bir psikiyatri randevusu alman ve en azından neyle karşı karşıya olduğunu görmen. Bende bir süre önce böyle davranıyordum ve iyi ki profesyonel bir yardım almışım diyorum

Mattwinch

Sadece boşver tek kal biraz ailenden uzaklaş herkesten ama kendini odaya kapatma duygularını bir resme şiire veya bir yazıya aktar zamanla geçeceğini göreceksin hatta bir süre sonra hep üzgün olduğunda o çözüme başvuracaksın

Anonim

Bende senin gibi duygularını en uçlarda yaşayan ve hatta bazen kontrol edemeyen biriyim. Sevdiği zaman çok sevip bunu gereğinden fazla hissettirip, ortayı bulmaya çalıştığımda ise resmen araya çin seddi örüyordum. Duygu yoğunluğunu paylaştır. Mesela gezmek, kitap okumak, şarkı söylemek gibi gibi yapmaktan hoşlandığın şeylere dikkatini verirsen anlık duygu patlamalarından da kurtulabilirsin. Mesela az önce eski bi' dostumu yerimde duramayacak kadar çok özledim ve gidip birkaç video izledim. Böyle yaparak kötü duygulardan kaçabilirsin. İntihar düşüncesi aklına her geldiğinde seni seven insanları ve aileni düşün. Bi' tartışma ortamı oluşacağı zaman oradan uzaklaş, eline bir kağıt ve kalem alıp duygularını yaz. O sayfa bitene kadar tartışma konusunu bile unutacaksın. Umarım sana iyi gelir... :))

qsevimkilinc

Kendinle kalmak yaptıklarını ya da yapmadan önce aklından neler geçtiğini tartmak ama kendine fazla yüklenmeden yapmak. Sevdiğin güvendiğin biriyle ya da birileriyle zamanını anını paylaşmak. Aklına kötü düşünceler geldiğinde fark edip onları pozitif olanlarla değiştirmeye çalışmak. Başlarda o kötü düşünceler bir şekilde üste çıkmayı başarıyor. Ama zamanla ve vazgeçmedikçe pozitif olanın mıknatıs etkisi aksine pozitif olanı çektiğini anlamaya başladıktan sonra bir şeyler o kadar önemli gelmemeye başlıyor. Bu aslında derin bir iç dünyaya sahip olduğumuzun göstergesidir bana göre. Sadece o denizin hangi kısmının derin hangi kısmının sığ olduğuna karar vermek gerekiyor.

Anonim

Çok sevdiğin bir insandan ayrılmanın verdiği üzüntü ruh halinin dengesini bozmuşa benziyor. Her insanın belli dönemlerinde olur,kendine farklı uğraşlar bulmaya çalış spor,sanat gibi. Kendini kasma ayrıca,hiç bir şey senden değerli değil

Meride

Merhaba. Şu an kötü hissediyorsun, anlayabiliyorum. Şunu unutmamalısın ki her şeyin bir süresi vardır. İlk zamanlar elinde olmadan üzülüyorsun. Sonrasında da ayağa kalkmak senin elinde oluyor, inan bana. Şu an kara bulutlar hakim olabilir gökyüzünde. Yine de hepimiz biliriz ki bu kara bulutlar bir zaman sonra dağılacak ve yerini pasparlak masmavi bir gökyüzüne bırakacak. Bunlar geçecek. Kara günler geçtiğinde ve yeniden güneş açtığında nasıl bir insan olacaksın, yıkıntıların ardından nasıl bir sen görmek istiyorsun, buna odaklanmalısın. Yani kırdığın insanları kırdığın için üzülmek istemiyorsan ki istemiyorsundur, onları tüm olanlardan sonra tekrar yanında görmek istiyorsan, duygularına hakim olmayı öğrenmen gerekecek. Bu seni motive eder belki. İlerisini düşün, lütfen. Sen her ne kadar geçmeyecek desen de geçecek. Hafifleyecek yükün, buna inan. Kitaplar oku, kendinle zaman geçir, eğlenceli şarkılar dinle, film izle. Önceden yapmayı sevdiğin şeyleri listele ve o şeyleri yine yap. Hayat geçiyor, zaman akıyor. Vaktini bunlarla harcamamalısın. Hep gülümse. De ki, ne olursa olsun, ama ne olursa olsun ben mutlu olacağım..

greatgatsby

Kendini mutlu edecek şeylerle uğraşabilirsin. Seni meşgul edecek ilgini başka yöne yönlendirecek. Arkadaşlarınla kavga etmemek için ya o an konuşmayı bırak veya ortamı terk et. İstemediğin kişileri üzmemelisin. Her şeyden önemlisi önceliğin kendin olmalısın.

Anonim