Motivasyon

23.03.2020 21:10:56

Bir arkadaşım Yks'ye hazırlanıyor ve morali düşüyor bazen. Bilirsiniz anlık gelen duygu dalgası onu da vuruyor ve bir taraflara atıyor bizi. İnsanlara motive vermekte pek iyi sayılmam ve ona nasıl motive veririm bilmiyorum. Benim için önemli biri. Çalışacağına ve iyi olacağına dair söz verdi ama öylece durup beklemek istemiyorum. Sınava da baya az kaldı. Lütfen onu cesaretlendirmek için ne söylemem gerektiği hakkında bir şeyler söyleyin. Umarım dediklerimi anlamışsınızdır. Bu benim için cidden önemli. Teşekkür ederim.

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim
Bu Soruna Üretilen Çözümler

Hayal kurmasına yardımcı ol bence. Çünkü birçok motivasyon hikayesinin ardında aslında hayaller yatar. Kendi merkezde olsun. Yapacağı şeylerle ilgili. Bu dönem bitince neler yapacağını listeleyebilir, bu da onu rahatlatır ve motive eder. Hayalleri üzerine konuş mutlaka. İnternet üzerinden TEDX konuşmaları vs. dinlemesi de yardımcı olur bence.

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Merhaba, ben de yks'ye hazırlanıyorum. O kadar anlıyorum ki arkadaşını. Ama bu süreçte sadece kendisi ayakta duramaz, aile desteği gerçekten her şeyin başında geliyor. Elinden geleni yapıyorsa, içi rahat olsun. Kazanamazsa bile dünyanın sonu değil ya sadece hayırlısı o değilmiş. Ümitsizlik en büyük günahtır. Yeni güne uyandığımız sürece her zaman en iyisi için yola devam etmek gerek. Yarısı kazanıyorsa yarısı kaybediyor. Bir yarış bu. Kazanan da var kaybeden de. Kaybederse tecrübe olur. Seneye daha da kuvvetli bir şekilde gelir.

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Bende yks ye hazırlanıyorum ve o arkadaşını çok iyi anlıyorum ama dünyanın sonu degil ki başarılı olmazsa yeniden denemek için şansı olcak ve elinden geleni yaptıktan sonra kendini strese sokması sadece bu yolda yürümeyi zorlaştıracak

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Ben de YKS öğrencisiyim ve bir kaç gün önce çok sevdiğim dedemi kaybettim. Sana bir şey söyleyeyim, çevrenin motiveleri bize pek etki etmiyor bence. Bir öğrenci işi kendi kafasında bitirmeli. Ben yapacağım demeli, ne olursa olsun yapmalıyım demeli. Sana da tavsiye olarak bir kaç bir şey söyleyebilirim. Arkadaşının motivesini yükseltecek şeyleri biliyorsundur, onu hırslandıracak şeyler söyle. Başarılar diliyorum arkadaşına.

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Ben çok zor dönemler geçirdim ölümden döndüm bunun öncesinde pdr istiyordum ama bunları yaşayınca aşçılığa yöneldim öyle veya böyle bir şekilde şu an okuyorum üniversiteyi.Ona beni örnek göster.Benim gibi biri bile yaptıysa o her şekilde yapar.Başarılar

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Merhaba. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Böyle şeylerde soru ekini kullanmamalısın. Sert ol biraz. Böyle kafasına kafasına vur resmen. Şöyle yapacaksın, yapmak zorundasın, bu senin hayatının sınavı deyip onu çekip çevirmen gerekiyor. Bir şeyleri ona bırakma. Diretse bile gerçekçi olup her şeyi pat pat söyle yani. Hayalleri yok mu ? Vardır muhakkak. Onlari düşünmesini söyle, duygusal yaklaşmak yerine mantığını konustur bence.

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Merhaba. Çoğu zaman motivasyonumuzu zaman zaman kaybederiz. Bu noktada kendimizi tanımamız önemli. Yani senin de arkadaşını. Ona motivasyonunu geri kazandıracak şeyi bulmalısın. Yani mesela hayalini. Ne yapmak istiyor, ne olmak istiyor gelecekte. Bunları ona hatırlatmalısın. Hayallerden yola çıkabilirsin yani. Ve bir diğeri ise, böyle şeylere ilgi duyar mı bilmem ama, hayal-motivasyon panosu yapmasına yardımcı olabilirsin. Çalışma masasını üzerine bir pano, üzerine motivasyon arttırıcı cümleler ve hayallerini resmeden fotoğraflar onun için güzel bir tetikleyici olabilir.

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Bir arkadaşım vardı çok sevdiğim hala da görüştüğüm. Siz bana birşeyler anlatıyorsunuz ama bazen yorumsuz kalıyorum derdi. Bakin ben çok iyi bir dinleyiciyim ama akıl veremem sadece çok iyi dinlerim derdi. Çok hoşuma gitmişti. Kimi insanlar öyledir yanında durarak onu tüm ictenligiyle dinleyerekte ona çok şey verebilirsin diye düşünüyorum ve ayrıca bunu dert edinmem bike arkadaşını ne kadar onemsedigini gösterir .

Mesaj Gönder (Çevrimdışı) Anonim

Sponsorumuz: Minecraft Premium